Гінгівіт – це стоматологічне захворювання, що проявляється запаленням ясен, з подальшим їх набряком, кровоточивістю і зміною нормальних контурів. Основною причиною хвороби є зубний наліт (плівка, що складається з мікроорганізмів, яка утворюється через 1-2 години після чищення зубів). Подразнення, викликане зубним нальотом, призводить до утворення щілин між яснами і зубом (ясенних кишень), в яких поселяються бактерії. В подальшому може виникнути гінгівіт, або карієс кореня зуба.

Другорядними факторами, що впливають на розвиток, тяжкість і перебіг гінгівіту, є зміни в гормональному фоні (вагітність, менопауза, період статевого дозрівання), системні порушення здоров’я (цукровий діабет I і II типів, імунодефіцити різної етіології, лейкопенія, і т. п.) , прийомом певних лікарських препаратів (імунодепресанти, блокатори кальцієвих каналів, оральні контрацептиви), авітаміноз і вплив важких металів.

Види гінгівіту

Простий гінгівіт спочатку проявляється збільшенням ущелини між яснами і зубом, потім починається запалення ясен у вигляді смуги червоного кольору біля основи зуба. Пізніше з’являється набряк, при натисканні на який починається кровотеча. При цьому больовий синдром майже завжди відсутній. Гінгівіт може, в окремих випадках, вирішитися сам, але найчастіше він розвивається протягом багатьох років і може перерости в пародонтоз (прогресуюче запальне захворювання, наслідком якого є руйнування тканин пародонту і випадання зубів).

Десквамативний гінгівіт може виникнути при менопаузі. Його проявами є почервоніння ясен та їхня кровоточивість. Надалі відбувається розм’якшення ясенної тканини і розвиток запального процесу.

Гінгівіт при вагітності має дещо відмінні симптоми. Протягом першого триместру на яснах виникають червоні нарости на ніжці. Вони можуть зберігатися протягом всього періоду вагітності і зникати після пологів. Ці нарости, по суті, є гнійними гранульомами, які швидко розвиваються і можуть тривалий час перебувати в статичному стані. Причини виникнення – ті самі, що і у простого гінгівіту.

Діагностика

Для постановки діагнозу “гінгівіт” необхідно підтвердження наявності почервоніння і розпушення тканин десневой лінії. Раннього виявлення захворювання сприяє вимір лікарем-стоматологом глибини ясенних кишень кожного зуба. Значення до 3 мм є нормальними; глибина понад 3 мм означає наявність високого ризику розвитку захворювання.

Лікування і профілактика

Основним методом лікування і профілактики гінгівіту є підтримка належної гігієни. Також зазвичай потрібне проведення професійного чищення з використанням ультразвукового або ручного інструменту. Якщо причиною подразнення ясен є неякісні зубні коронки або імпланти – їх необхідно замінити або виправити. Пухлини, що виникають при вагітності, видаляють хірургічним шляхом. При розвитку інфекції призначаються місцеві (у вигляді гелів) або ін’єкційні антибіотики. При наявності системних розладів, пацієнтам слід проводити коригувальну терапію і збільшити частоту професійних чисток (раз в 2-3 місяці).