Мета сучасної стоматології – не тільки пломбування, але і відновлення функції зубів і відтворення їх первісної форми. Позбавлення від больових відчуттів – лише половина справи, кожен зуб має виглядати естетично і сприяти жуванню.

Пломби звичайні і фотополімерні

Всім звичні пломби отимують в результаті змішування різних хімічних речовин, які тверднуть в результаті реакції між собою. В результаті пломба, подібно до цементу, закриває пошкоджені ділянки зуба, перешкоджаючи проникненню мікробів в його порожнини.

Фотополімерні пломби, крім матеріалів, відрізняються від звичайних необхідністю наявності світла (інфрачервоного або ультрафіолетового) для затвердіння. Тому такі пломби ще називають “світловими”. Крім того, світлочутливі матеріали мають високу пластичність, що дозволяє не просто запечатувати щілини в зубах, але і повертати їм первинну форму.

Однак, варто зазначити, що сам термін “фотокомпозитна пломба” поступово виходить з ужитку в середовищі стоматологів. Це відбувається не через моральне застаріння матеріалів, навпаки – сучасні фотополімери настільки досконалі і універсальні, що їх можна використовувати не лише для пломбування, а й для повного відновлення зубів в їх оригінальній формі. Звичайно ж, стоматолог повинен володіти певними навичками в роботі з такими матеріалами.

Плюси і мінуси фотополімерних пломб

  • Фотополімери мають певні обмеження щодо застосування, однак досвідчений лікар-стоматолог може з їх допомогою зробити наступне:
  • Повністю відновити каріозний зуб.
  • Змінити форму, колір і довжину зуба.
  • Відновити втрачений зуб за допомогою адгезійного моста.
  • Здійснити шинування зубів.
  • Відновити зуб з кореня.
Чого не можна зробити за допомогою фотополімерів?
  • Якщо стоматолог пропонує установку зубних коронок, значить використання фотополімерів вже не є можливою опцією. Вам варто прислухатися до його поради.
  • Фотополімери не використовують при запальних процесах в зубних каналах, а також при зубній гранульомі і перфорації зуба. Вам не слід наполягати на відновленні зуба за наявності одного з діагнозів.
  • Не має сенсу застосовувати фотополімери при надмірній рухливості зубів, так як їх зазвичай видаляють.

Зуби, відновлені за допомогою фотокомпозитних матеріалів, фактично не відрізняються за кольором, крім тих випадків, коли тканини зубів глибоко забарвлені резорцин-формаліном або сріблом. В такому випадку, стоматолог має повідомити вам, що за допомогою пломбування неможливо досягти бажаного результату. В такому випадку кращим рішенням буде установка зубних коронок.

Фотополімерна зубна пломба може кришитися, тріскатися або розхитуватися, але вона ні в якому разі не може випасти одним шматком. Власне, випадіння свідчить про грубе порушення основного правила установки – відсутність абсолютної сухості в місці пломбування. Для уникнення подібної неприємності слід використовувати латексні прокладки, що захищають від слини.

Для різних груп зубів застосовують різні фотополімери, в залежності від жувального навантаження. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем з приводу найбільш підходящого для вас матеріалу.